NASZE PIWA

ETYKIETA PILS

Piwo Belgian Ale, niefiltrowane i niepasteryzowane, osady lub zmętnienia stanowią naturę piwa, skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 16,5oBlg. Alk. obj.: 6,5%. Nasz Belgian Ale to ciemnozłote piwo górnej fermentacji. Dzięki zastosowaniu specjalnego szczepu belgijskich drożdży piwo uzyskuje bardzo charakterystyczny fenolowo-estrowy smak i aromat, który nawiązuje do gumy balonowej, słodkich owoców oraz przypraw.

SREBRNY MEDAL

Piwo Belgian Ale Zdobyło srebrny medal.

SWEET PORTER

Piwo Sweet Porter, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, laktoza, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 16,5°. Alk. obj.: 6,0%. Nasz SWEET PORTER to medalista Konkursu Piw Rzemieślniczych 2018 a zarazem treściwe, gęste, ciemne piwo z niską goryczką. Charakterystyczną cechą jest wyczuwalna słodycz laktozy oraz czekoladowy smak i aromat pochodzący z kompozycji kilku rodzajów słodów.

MEDAL

Sweet Porter Browar Podborze na medal. 10.11.2018 podczas poznańskich targów odbył się finał międzynarodowego konkursu piw rzemieślniczych KPR 2018, gdzie nasz SWEET PORTER otrzymał medal w kategorii Sweet Stout. Ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę nasze nieduże doświadczenie i zarazem sporą konkurencję - do konkursu przystąpiło kilkaset browarów, a w sumie, analizie podlegało 631 piw.

ETYKIETA PILS

Piwo Pils, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 12,5° Blg. Alk. obj.: 5,4%. Nasz PILS to piwo jasne dolnej fermentacji. Ten złoty trunek łączy w sobie dwa światy: słodkawy smak i aromat słodu jęczmiennego z wyraźną chmielową goryczką.

ETYKIETA PSZENICA

Piwo Pszeniczne, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 12,5° Blg. Alk. obj.: 5,6%. Nasze PSZENICZNE to piwo jasne górnej fermentacji. Nieprzezroczystość, interesujący balans bananowo – goździkowy uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

ETYKIETA AMERICAN PALE ALE

Piwo American Pale Ale, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 12,5° Blg. Alk. obj.: 5,1%. Nasz AMERICAN PALE ALE to piwo bursztynowe górnej fermentacji. Zaskakująco cytrusowy smak i aromat, bliski grejpfrutowi i limonce, uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu nowofalowych odmian amerykańskiego chmielu.

ETYKIETA STOUT

Piwo Stout, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 12,5° Blg. Alk. obj.: 4,6%. Nasz STOUT to piwo ciemne górnej fermentacji. Dzięki użyciu prażonych ziaren jęczmienia, otrzymaliśmy treściwy, ciemny trunek o wyrazistych aromatach kawowo – czekoladowych.

ETYKIETA WITBIER

Piwo American Wheat, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki pszeniczne, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 12,5° Blg. Alk. obj.: 5,1%. Nasz AMERICAN WHEAT to piwo jasne górnej fermentacji. Użyte podczas warzenia płatki pszenicy i słód pszeniczny, przyczyniają się do wytworzenia owocowo-cytrusowych aromatów o rześkim finiszu.

ETYKIETA AMERICAN WHEAT

Piwo Witbier, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki pszeniczne, curacao, kolendra piwowarska, skórka słodkiej pomarańczy, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 12,5° Blg. Alk. obj.: 5,7%. Nasz WITBIER to piwo jasne górnej fermentacji. Piwo to jest zwane też białym piwem z uwagi na bardzo jasny kolor. Zastosowany dodatek curacao, kolendry i skórki słodkiej pomarańczy przyczynia się do uzyskania nietuzinkowego smaku i aromatu - miodu, wanilii, owoców i kwiatów.

ETYKIETA AMERICAN INDIA PALE ALE

Piwo American India Pale Ale, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże. Ekstrakt: 16,5° Blg. Alk. obj.: 6,6%. Nasz AMERICAN INDIA PALE ALE to piwo złoto-miedziane górnej fermentacji. Wykazuje wyraźny smak chmielowej goryczki, zbalansowany aromatami cytrusowymi, kwiatowymi i żywicznymi. Ciekawy, mocny akcent piwny uzyskaliśmy dodając amerykańskie chmiele.

GREY AMERICAN PALE ALE

Piwo Earl Grey American Pale Ale, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, herbata earl grey, suszona skórka bergamotki, drożdże. Ekstrakt: 14oBlg. Alk. obj.: 5,9%. Nasz Earl Grey APA to wspaniałe piwo bursztynowe górnej fermentacji. Dzięki zastosowaniu kilku amerykańskich odmian chmielu oraz suszonych skórek bergamotki nadaliśmy naszemu piwu zaskakująco cytrusowy smak i aromat. Dodatkowe intrygujące wrażenia zapewnia dodana podczas produkcji piwa najwyższej jakości herbata typu Earl Grey.

ETYKIETA AMERICAN INDIA PALE ALE

Piwo English Pale Ale, niefiltrowane i niepasteryzowane, skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, suszona skórka bergamotki, drożdże. Ekstrakt: 14oBlg. Alk. obj.: 5,6%. Nasz English Pale Ale to piwo bursztynowe górnej fermentacji uwarzone w angielskim stylu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej kompozycji słodów jęczmiennych oraz angielskich odmian chmielu, piwo uzyskało odpowiedni balans słodowo-chmielowy. Dodatkowe intrygujące wrażenia zapewnia dodana podczas produkcji piwa suszona skórka bergamotki, która wzbogaca piwo aromatem klasycznej brytyjskiej herbaty typu Earl Grey.aca piwo aromatem klasycznej brytyjskiej herbaty typu Earl Grey.

PRODUKCJA PIWA

Proces produkcji piwa w naszym browarze odbywa się w następujących etapach

Do produkcji piwa wykorzystujemy wodę z lokalnego ujęcia, którą poddajemy odpowiedniemu uzdatnianiu, aby wyeliminować nadmierną ilość substancji nadających twardość wody. Słód, chmiel i drożdże kupujemy u renomowanych dostawców, którzy gwarantują jakość i potwierdzają to stosownymi badaniami. Przy dostawie sprawdzamy organoleptycznie surowce i przekazujemy je do magazynów. Słód odpoczywa na paletach, chmiel i drożdże przechowujemy w hermetycznych pojemnikach w lodówce w temperaturze 0°C.

surowice

Słód jest skiełkowanym zbożem, którego stan jest najbardziej odpowiedni do wyekstrahowania cukrów i enzymów, niezbędnych do fermentacji brzeczki. Śrutujemy na miejscu w celu uzyskania granulacji właściwej dla poszczególnych gatunków piwa. Następnie, w workach, przenosimy słód do warzelni.

śrutowanie słodu

Słód trafia do kadzi zaciernej, w której uprzednio podgrzano wodę. W podwyższonej temperaturze, w słodzie uwalniane są cukry i enzymy. Proces ten jest ściśle kontrolowany pod kątem parametrów ciepła i czasu. Następnie całość trafia do kadzi filtracyjnej, gdzie oddzielamy powstałą brzeczkę od słodu, słodu niemal w całości pozbawionego swoich drogocennych składników, które przeszły do brzeczki. Pozostały słód, w tym momencie nazywamy młótem, wyciągamy go z kadzi i przekazujemy do utylizacji lub wykorzystania do celów rolniczych. Brzeczkę przepompowujemy do kadzi zaciernej, gdzie po podgrzaniu do temperatury 100°C dodajemy chmiel. Jest to ważny proces, ponieważ możemy w wysokiej temperaturze usunąć wszelkie drobnoustroje oraz niepożądane substancje wnoszące obce aromaty, smaki.

warzenie beczki

Po zakończonym warzeniu brzeczka jest przepompowywana do wymiennika ciepła, który obniża temperaturę płynu. Wychłodzona brzeczka trafia do tanka fermentacyjno-leżakowego, gdzie zadawane są drożdże.

chłodzenie beczki

Dzięki dodanym drożdżom, w ściśle kontrolowanej temperaturze, z cukrów zawartych w brzeczce powstaje alkohol i dwutlenek węgla. W czasie fermentacji dwa razy dziennie sprawdzamy poziom cukrów w brzeczce, aby rozpoznać moment zakończenia fermentacji. Jest to ważna kwestia, by odpowiednio wcześnie zatrzymać odpowiednią ilość CO2 w tanku oraz rozpocząć, w odpowiednej chwili, chłodzenie piwa.

fermantacja piwa

Leżakowanie piwa to niezbędny czas, w którym dochodzi do właściwego wydobycia smaków, aromatów i ujawnienia się prawdziwego bukietu organoleptycznego piwa. Czas leżakowania jest różny i zależy od gatunku piwa. Najkrócej leżakują piwa pszeniczne: kilka – kilkanaście dni. Ale piwa mocne i ciemne mogą leżakować od kilku do kilkunastu miesięcy dzięki czemu klarują się i nabierają właściwości zgodnych do swego stylu.

śrutowanie słodu

Podłączenie i sprzedaż gotowego piwa.
Po zakończeniu leżakowania, zgodnie z decyzją głównego piwowara, następuje odstrzał nadmiaru drożdży i chmielin z tanka. Po tym procesie, instalacja wyszynkowa podłączana jest do tanku i piwo trafia bezpośrednio do kolumny rozlewczej w barze oraz do ściany piwnej.

fermantacja piwa